Historie lesních mateřských škol

Krátce z historie lesních mateřských škol

 

Lesní klub Skaláček

Kořeny můžeme hledat ve Švédsku, kde je pobyt v přírodě samozřejmou součástí výchovy. V polovině 20. století vznikla v Dánsku rodičovská iniciativa vedená Ellou Flatau, která trávila po vzoru švédských pedagogů čas v lese se svými dětmi a brzy i s dětmi sousedů. Tak byla založena první organizovaná skupina označená jako lesní mateřská škola. V německém Wiesbadenu vznikla osamocená iniciativa v roce 1968. Rozhodující pro rozvoj lesních mateřských škol byla až 90. léta, kdy Kerstin Jebsen a Petra Jäger absolvovaly pedagogickou praxi v dánské LMŠ. Na jejím základě vytvořily pedagogickou koncepci, z níž potom čerpala většina vznikajících německých LMŠ. V České republice se lesní mateřská škola pomalu dostává do povědomí odborné i široké veřejnosti.

V současné době jsou samostatné LMŠ velmi rozšířené v Německu (tzv. Waldkindergarten), kde jich v roce 2010 bylo kolem jednoho tisíce. Také v Dánsku je rozšířeným typem předškolního vzdělávání integrovaná lesní MŠ.

V České republice na tomto principu funguje v současnosti již několik dětských klubů inspirovaných myšlenkou lesní mateřské školy. Aktuální přehled lesních MŠ v České republice včetně odkazů na ně je k dispozici na internetovém rozcestníku www.lesnims.cz.

 

Zdroj: T. Vošáhlíková: Ekoškolky a lesní mateřské školy, 2010)

Všechna práva vyhrazena © www.sevceskyraj.cz 2010 Tvorba webu El TORO a Vývoj mobilních aplikací Zajímavé odkazy: Životní pojištění |