Vybavení a oblečení

Důležitým pravidlem lesních škol je, že: „Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení“.

 

Lesní klub Skaláček

Toto pravidlo je založené na spolupráci rodičů se školkou. Rodiče by měli své dítě vybavit vhodným oblečením, u kterého je zároveň počítáno s častým ušpiněním, někdy i s poničením (lezení po stromech, klouzání se, …). Při splnění tohoto předpokladu mají děti, my i rodiče větší jistotu, že bude pobyt venku příjemným zážitkem, který  lze naplno prožít.

 

Oblečení by mělo splňovat tyto základní předpoklady:

  • Během celého roku je uplatňováno tzv. cibulovité vrstvení. V zimě je spodní vrstva hřejivá; ideálně vlněná (pokud je děti snesou) nebo funkční termoprádlo (v obou případech prádlo hřeje i při zpocení dítěte).
  • Následující další (1–3) vrstvy podle potřeby, které opět hřejí a zároveň izolují (což je výhoda cibulovitého vrstvení oproti jedné silné vrstvě, která snadněji profoukne a nevytváří meziprostory udržující stabilní teplotu). Pro zahřátí se hodí také fleece. Vrstvení je stejným způsobem uplatněno i na nohy.
  • Svrchní kalhoty by měly být v první řadě vodotěsné. Bunda by měla být teplá a prodyšná. Pokud padá déšť se sněhem, má přednost nepromokavost, děti často nosí zateplené pláštěnky (nevýhodou je rychle přehřívání).
  • Nezbytnou vrstvou do mrazu je ochranný mastný krém na obličej a ruce.
  • Cibulovité vrstvení se využívá i v létě, kdy je v lese v porovnání s rozehřátou ulicí chladněji. Vhodné je mít více tenkých vrstev. Děti by měly mít v lese vždy dlouhé rukávy a nohavice. Nezbytná je pokrývka hlavy, ideálně i krku. Doporučujeme spíše světlejší barvy. Zmíněná opatření pomáhají děti chránit před zimou/sluncem, poškrábáním od větví a před klíšťaty. Pro pohyb v lese jsou celoročně doporučené kotníčkové pevné boty, za deště a bláta holínky (v zimě zateplené), aby si děti mohly užít lákavých kaluží.
  • Součástí výbavy je i batoh na záda. Jeho obsahem bývá svačina, pití, pytlík „na poklady“ – které se v lese najdou, ručník, v zimě náhradní rukavice, termoska a termopolštářek. Na batůžku si děti nosí upevněnou čtvercovou karimatku velikosti vhodné na sezení.
  • V batohu pedagoga bývá mobilní telefon se seznamem kontaktů na rodiče a zástupce rodičů, lékárnička, plachta proti dešti, která může sloužit i jako podložka, velká karimatka (pro případ převlékání dětí, na sezení), univerzální náhradní oblečení, role igelitových sáčků, balení vlhčených ubrousků a papírových kapesníků, provázek/lano, fleecová deka (pro rychlé zahřátí v zimě) a lopatka.
  • V zimním období doporučujeme termosku s teplým nápojem a zahřívací polštářek.
Všechna práva vyhrazena © www.sevceskyraj.cz 2010 Tvorba webu El TORO a Vývoj mobilních aplikací Zajímavé odkazy: Životní pojištění |