Za krásou drahých kamenů

Zpět na 2. stupeň zš

Za krásou drahých kamenů

Délka programu: celodenní
Období: jaro – podzim
Místo: v Ekocentru Sedmihorky + výjezd na lokalitu
Program venku
Vzdělávací oblasti: Člověk a jeho svět; Rozmanitost přírody; Člověk a společnost

zvětšit obrázek

AKTUÁLNĚ! Pro jaro 2024 již nepřijímáme objednávky na tento program, kapacita lokality je vyčerpána. Děkujeme za pochopení.

Jak vznikly drahé kameny Českého ráje? Může je člověk někde v přírodě najít? Jak je vlastně pozná, když jsou na první pohled nerozeznatelné od ostatních kamenů? A dá se s nimi něco udělat, aby vynikla jejich krása?

Na tyto a další otázky vám odpoví absolvování našeho zážitkového terénního programu. Vyrazíme spolu na výpravu na úbočí dávných sopek, kde společně najdeme různé druhy drahokamů. Povíme si, jak tyto drahokamy vznikly a ukážeme si, jak je poznat v terénu. Dozvíme se, jaká je etika šetrného sběru drahokamů a každý z nás si nějaký drahokam odnese. Některé z nich potom společně rozřízneme, vybrousíme a vyleštíme v naší brusírně, aby vynikla jejich, často skrytá, krása.

 

CÍLE:

 

C1: Dozvědět se, jak vznikly křemenné drahokamy v Českém ráji.

C2: Naučit se rozlišovat drahokamy - křemenné hmoty v různých formách (např. žilné jaspisy, acháty, „pecky“) od horniny.

C3: Uvědomit si, že pro nalezení drahých kamenů není třeba kopat a že ilegální těžba drahokamů poškozuje přírodní prostředí a esteticky hyzdí krajinu.

C4: Vyzkoušet si tradiční zpracování drahokamů, objevit v nich skrytou krásu a ocenit tím rozmanitost neživé přírody.

 

Poznámky:

  • Na lokalitu se jede vlakem (7 stanic), nebo vlastní dopravou. Doprava není hrazena z poplatku za program.
  • Délka exkurze v terénu je cca 6-7 km. Je potřeba pevná obuv.
  • Program se skládá ze dvou částí. První se odehrává v terénu i za špatného počasí. Druhá potom v zázemí Autokempu Sedmihorky – v brusírně drahých kamenů.
  • V případě dopravy vlakem máme na lokalitě čas jen do odjezdu vlaku ve 14.02.

 

Cena: 190 Kč/žák

Všechna práva vyhrazena © www.sevceskyraj.cz 2010 Tvorba webu El TORO a Vývoj mobilních aplikací Zajímavé odkazy: Životní pojištění |