2. stupeň zš
Čteme historii z pískovce
Délka programu: 2,5 - 3 hodiny
Období: celoročně
Místo: Ekocentrum Sedmihorky
Program venku
Vzdělávací oblasti: Člověk a jeho svět, Lidé a čas, Rozmanitost příroy
Během vycházky Hruboskalským skalním městem se dozvíme nejen o počátcích jeho osídlení lidmi po skončení poslední doby ledové, ale i nejnovější informace o geologickém vývoji skalního města.
Cena: 90kč/žák
Po naučné stezce Hruboskalskem
Délka programu: 4 - 5 hodin
Období: celoročně
Místo: Ekocentrum Sedmihorky
Program venku
Vzdělávací oblasti: Člověk a jeho svět; Rozmanitost přírody; Člověk a společnost; Lidé a čas
Vycházka s průvodcem po naučné stezce Hruboskalskem, doplněná o zajímavé aktivity a hry tématicky se dotýkající naučných bodů stezky. Stezka je dlouhá cca 7,5 km a najdete na ní 16 zastavení, věnovaných vzniku pískovcových skalních měst, jejich fauně, flóře, historii užívání, pramenům a krajině jako celku. Po dohodě možná pauza v arboretu.
Cena: 90 Kč/žák
Za krásou drahých kamenů
Délka programu: celodenní
Období: jaro – podzim
Místo: v Ekocentru Sedmihorky + výjezd na lokalitu
Program venku
Vzdělávací oblasti: Člověk a jeho svět; Rozmanitost přírody; Člověk a společnost
Jak vznikly drahé kameny Českého ráje? Může je člověk někde v přírodě najít? Jak je vlastně pozná, když jsou na první pohled nerozeznatelné od ostatních kamenů? A dá se s nimi něco udělat, aby vynikla jejich krása?
Na tyto a další otázky vám odpoví absolvování našeho zážitkového terénního programu. Vyrazíme spolu na výpravu na úbočí dávných sopek, kde společně najdeme různé druhy drahokamů. Povíme si, jak tyto drahokamy vznikly a ukážeme si, jak je poznat v terénu. Dozvíme se, jaká je etika šetrného sběru drahokamů a každý z nás si nějaký drahokam odnese. Některé z nich potom společně rozřízneme, vybrousíme a vyleštíme v naší brusírně, aby vynikla jejich, často skrytá, krása.
Cena: 190 Kč/žák
Proč ta sova tolik houkala
Délka programu: 2 hodiny
Období: celoročně
Místo: Ekocentrum Sedmihorky
Program probíhá venku i uvnitř
Vzdělávací oblasti: Rozmanitost přírody; Člověk a jeho svět
V první části programu se žáci dozvědí, jaké druhy sov žijí na Hruboskalsku a jaké jsou jejich hlasové projevy. Naučí se je napodobovat a vyberou mezi sebou nejlepší imitátory sovích hlasů. V následující části programu se společně vydají na noční procházku do skalního města, připraveni si se sovami popovídat.
Večerní program - vhodný pro školy ubytované v kempu.
Cena: 80 Kč/žák
Plast je past
Délka programu: 1,5 hod promítání + 1,5 hodiny workshop
Období: celoročně
Místo: Ekocentrum Sedmihorky nebo u vás ve škole
Program uvnitř
Vzdělávací oblasti: Člověk a společnost, Člověk a jeho svět
V programu žáci nejprve shlédnou film Oceán plastů z produkce organizace Greenpeace. Poté se zabývají vlastní produkcí plastových obalů a společně se zamýšlejí nad tím, jak množství odpadů redukovat a proč. Součástí programu je prezentace obsahující tipy a doporučení, jak produkci plastových odpadů zmenšit.
Program je vhodný pro ubytované kolektivy. Promítání filmu může proběhnout večer před samotným programem, což doporučujeme. Je možné též objednat program s předchozím samostatným promítáním ve škole (film lze zapůjčit).
Cena: 70 Kč/student
Sinice v rybníce
Délka programu: 5 hodin
Období: celoročně mimo zimu
Místo: Ekocentrum Sedmihorky
Program probíhá venku i uvnitř
Vzdělávací oblasti: Člověk a jeho svět, Člověk a příroda
Tento celodenní program je rozdělen na dopolední a odpolední blok. V dopoledním bloku programu se žáci seznámí s vlastnostmi sinic a jejich funkcí v ekosystémech. V terénu si sami zkusí výlov fyto a zooplanktonu z lokalit různých typů. Z nalovených vzorků si pak vytvoří mikroskopický preparát a na vlastní oči se přesvědčí, jací zástupci planktonu žijí ve vybraných lokalitách. Zároveň se seznámí se situací, ve které se vybrané vodní lokality nachází a jak se navzájem ovlivňují. Ve třetím bloku programu se žáci hlouběji ponoří do problému periodického přemnožování sinic na navštívených lokalitách. Pomocí hry v rolích definují faktory, které ovlivňují kvalitu vody na lokalitách a jejich vliv na přemnožování sinic a společně se pokusí navrhnout možná dílčí řešení, která by vedla ke stabilnější rovnováze rybničních ekosystémů.
Program je vhodný pro žáky 8. a 9. ročníků
Tento program byl vytvořen za podpory Ministerstva životního prostředí.
Cena: 150 Kč/žák