Za krásou drahých kamenů

Zpět na Střední školy

Za krásou drahých kamenů

Délka programu: celodenní
Období: jaro, podzim
Místo: Ekocentrum Sedmihorky + výjezd na lokalitu
Program venku
Vzdělávací oblasti: Člověk a společnost, Člověk a jeho svět

zvětšit obrázek

AKTUÁLNĚ! Pro jaro 2024 již nepřijímáme objednávky na tento program, kapacita lokality je vyčerpána. Děkujeme za pochopení.

Jak vznikly drahé kameny Českého ráje? Může je člověk někde v přírodě najít? Jak je vlastně pozná, když jsou na první pohled nerozeznatelné od ostatních kamenů? A dá se s nimi něco udělat, aby vynikla jejich krása?

Na tyto a další otázky vám odpoví absolvování našeho zážitkového terénního programu. Vyrazíme spolu na výpravu na úbočí dávných sopek, kde společně najdeme různé druhy drahokamů. Povíme si, jak tyto drahokamy vznikly a ukážeme si, jak je poznat v terénu. Dozvíme se, jaká je etika šetrného sběru drahokamů a každý z nás si nějaký drahokam odnese. Některé z nich potom společně rozřízneme, vybrousíme a vyleštíme v naší brusírně, aby vynikla jejich, často skrytá, krása.

 

CÍLE:

 

C1: Dozvědět se, jak vznikly křemenné drahokamy v Českém ráji.

C2: Naučit se rozlišovat drahokamy - křemenné hmoty v různých formách (např. žilné jaspisy, acháty, „pecky“) od horniny.

C3: Uvědomit si, že pro nalezení drahých kamenů není třeba kopat a že ilegální těžba drahokamů poškozuje přírodní prostředí a esteticky hyzdí krajinu.

C4: Vyzkoušet si tradiční zpracování drahokamů, objevit v nich skrytou krásu a ocenit tím rozmanitost neživé přírody.

 

Poznámky:

  • Na lokalitu se jede vlakem (7 stanic), nebo vlastní dopravou. Doprava není hrazena z poplatku za program.
  • Délka exkurze v terénu je cca 6-7 km. Je potřeba pevná obuv.
  • Program se skládá ze dvou částí. První se odehrává v terénu i za špatného počasí. Druhá potom v zázemí Autokempu Sedmihorky – v brusírně drahých kamenů.
  • V případě dopravy vlakem máme na lokalitě čas jen do odjezdu vlaku ve 14.02.

 

Cena: 190kč/student

Všechna práva vyhrazena © www.sevceskyraj.cz 2010 Tvorba webu El TORO a Vývoj mobilních aplikací Zajímavé odkazy: Životní pojištění |